Limonáda Mingaz Tarchun estragon

Limonáda Mingaz Tarchun estragon
Výrobce: z Ruska
Objem: 500 ml
Obal: Skleněná lahev
Název: Mingaz Tarchun
Příchuť: Pelyněk estragon
Typ nápoje: Limonáda
Přibližná cena: 35 Kč (za 100ml 7 Kč)
Energetická hodnota: 210 kJ (49 kcal) ve 100ml
Koupeno: Česká republika
Vyrobeno: Rusko

Vanilkou mě limonáda Mingaz Krém Soda celkem mila překvapila. Druhou příchuť z toho samého stánku na festivalu jídla a pití jsem koupil trošku s obavou. Zelenou brčalovitou barvu mám spojenou spíš s přípravkem na mytí nádobí, ale limonáda?

Není to samozřejmě poprvé, co se mi dostal pod nos takhle zbarvený nealkoholický nápoj. Nikdy ale barvivo nebylo pojmenováno jako "integrované potravinářské barvivo FOODCO G". A následně v závorce uvedeno (obsahuje: tatrazin, brilantní modř). Právě zmíněná brilantní modř vytváří onu brilatní zeleň limonády Mingaz Tarchun. Český přelep etikety dále zmiňuje u limonád klasické ingredience jako např. voda, glukoza, fruktoza nebo kyselina citronová... Ale bohužel etiketa vlastně nikde nemluví o příchuti nápoje. Pouze se dočtete o nějakém přírodním aroma. Jakém? Po navštěvě webových stránek se dozvídám, že se jedná o kořeněný estragon, takže bych ve složení napsal "přírodní aroma estragonu". Nehledě na to, že už v čele etikety se sluší přichuť estragonu zmínit. Škoda, protože v podstatě kupujete zájíce v zeleném pytli. Do první ochutnávky nevíte, jakou přichuť čekat a né každy před nákupem limonády Mingaz Tarchun zapne internety a začne hledat, co se chystá vypít.

Limonáda Mingaz Tarchun estragon

Dneska se napiji z lahve, skleněné a stylové. Estragon je koukam pelyněk estragon. Zjištuji, že se při psaní recenzí nealkoholických nápojů vždělávám také v oblasti rostlinopisu. Řeknu to hned, limonáda chutná výborně. Příjemně voní a je sladká, ale v kombinaci s přírodním aroma estragonu 12 gramů cukru na 100 ml chutná prostě skvěle. Na začátku zaznamenáte mirně kořeněnou nasládlou vůni, která úplně vybízí k ochutnání. Množstí cukrů v nápoji není malé, přiznávám, ale se zmíněným přirodním aroma nemám, co bych vytknul. K dokonalosti chybí snad pouze o trochu větší míra nasycení, ale to je opravdu detail, jenž nevyžaduje každý. Po polknutí máte trošku sladky povlak na jazyku, což mi nevadí. Od kávovo–citrusové Mazagrande konečně zase zajímavá limonáda. Když tady tak znovu a znovu upíjím, možná by mohla přecejen být o trošku méně sladká. V každém případě ji určitě musíte ochutnat!

Limonáda Mingaz Tarchun estragon složení

Podobně jako u předchozí příchutě Mingaz Krem Soda i v případě estragonu dostanete do ruky skleněnou nevratnou lahvičku s kovovým víčkem na závit. V pořádku. Jak jsem ale uvedl na začátku článku, zadní část české etikety trošku mate, respektive neprozradí vám vše, co by měla. A pokud nerozumíte nebo alespoň nečtete ruské znaky, v přední části obalu neporozumíte ničemu. Na první pohled tak zákazníka zřejmě naláká (nebo odradí) ona zelená barva a také pěkný motiv obrázku v retro stylu v čele papírové etikety. V mém případě zvítězila zvědavost a samozřejmě také trošku profesionální deformace a nutnost ochutnat drink z východu. A jelikož mi záleží hlavně na senzorických vlastnostech nápoje, Mingaz Tarchun je splňuje téměř na jedničku. A kdyby neobsahoval brilantní modř, bude i složení za lepší známku. Mé doporučení už asi tušíte – kupte a ochutnejte, stojí to za to!

Složení: voda, glukóza, fruktóza, regulátor kyselosti – kyselina citronová, přírodní aroma, integrované potravinářské barvivo "FOODCO G" (obsahuje: tatrazin, brilantní modř), oxid uhlčítý.

Ještě takový dodatek: Všimněte si absence konzervantů, či pasterace. Jak tedy výrobce udrží trvanlivost nápoje alespon 6 měsíců? Oxid uhličitý, kyselina citronová?