Limonáda

Dne 5. září 2013, 13:58

  • Komentářů: (0)
  • Autor: Johnny
  • Co je to: Limonáda
Limonáda

Když se vás někdo zeptá co je to limonáda, stačí když řeknete "sifon se šťávou". Ano i takto by se dal obecně definovat asi nejběžnější a nejdostupnější nealkoholický nápoj.

Samozřejmě sifon se šťávou není zrovna přesné označení. Sifonem se zpravidla myslí nasycená voda, tedy voda s oxidem uhličitým a šťávou se u nás běžně pojmenovává klasický sirup. Vy už ale dnes víte, co je to šťáva a bublinkatou vodu si umíme každý představit. A tak bych definoval limonádu jako: voda sycená oxidem uhličitým smíchaná se sirupem konkrétní přichutě (pomeranč, malina, citron, višeň ap.).

Výhlaška definuje limonádu takto:

"Ochucený nealkoholický nápoj vyrobený z pitné vody, nápojových koncentrátů nebo surovin k jejich přípravě, zpravidla sycený oxidem uhličitým".

Míru nasycení nápoje udává množství oxidu uhličitého v gramech na jeden litr limonády. Aby jste si udělali představu začnu čím jiným, než Coca–Colou. Coca–Cola sytí téměř všechny svoje sycené limonády až na 8 g CO2/l nápoje. Všichni víte, jak hodně bublinkuje. Naopak většina českých limonád se pohybuje zpravidla kolem 5 až 6 g/l. Nižší množství než 5 g/l nebývá u sycených limonáda příliš časté. Kromě zmíněných hodnot nás ještě zajímá údaj 2 g/l.

Jakmile se dostane množství CO2 pod 2 g/l, už hovoříme o nesycené limonádě. Příklad nesycené limonády může být "obyčejný" ledový čaj, kde čajovou chuť vytváří malý podíl čajového extraktu s minimálním (neznatelným) nebo nulovým množstvím oxidu uhličitého. Jakmile totiž nasytíte nealkoholický nápoj na menší množství CO2 než jsou 2 gramy, bublinky prakticky nepoznáte. Vyhláška onu hranici obsahu oxidu uhličitého přesně stanovuje na zmíněné 2 g/l. Tato hranice tak fakticky rozděluje sycenou limonádu od nesycené. Přesné znění z vyhlášky čtěte v dalším odstavci.

"Je-li u limonády, minerální vody ochucené, pramenité vody ochucené nebo pitné vody ochucené obsah oxidu uhličitého nižší než 2 g/l, uvede se údaj, že se jedná o nesycenou limonádu, nesycenou minerální vodu ochucenou, nesycenou pramenitou vodu ochucenou, nebo nesycenou pitnou vodu ochucenou".

Vysvětlení na závěr. Pokud bychom se přesně drželi vyhlášky, na vypito.cz by neměly existovat kategorie "Ledové čaje" a "Energetické nápoje". Ano, také energetické nápoje jsou "obyčejné" limonády. My ale hlavně z důvodu větší přehlednosti velkého množství nápojů na trhu dělíme kategorii limonád na limonády, ledové čaje a energetické nápoje. Více v článku Nealkoholický nápoj.

Štítky:

Aromata, Barviva, Benzoan sodný, Cukr, Glukózo-fruktózový sirup, Kofein, Nesycené, Sorban draselný, Sycené

KOMENTÁŘE

Nejsou žádné komentáře

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Položky označené hvězdičkou jsou povinné. Webová adresa musí být ve tvaru www.vaseadresa.cz. Email nebude veřejně publikován. K zobrazení avataru je využívána služba gravatar.com


grinLOLcheesesmilewinksmirkrolleyesconfusedsurprisedbig surprise
tongue laughtongue rolleyetongue winkraspberryblank starelong faceohhgrrrgulpoh oh
downerred facesickshut eyehmmmmadangryzipperkissshock
cool smilecool smirkcool grincool hmmcool madcool cheesevampiresnakeexcaimquestion