Sklizeň višní a výroba višňové šťávy

Dne 26. srpna 2013, 12:03

Sklizeň višní a výroba višňové šťávy

Naše letní navštěva ve výrobě šťáv Viko se zaměřila na sklizeň a prvotní zpracování višní. Pro lepší představu jsem pořídil videa, jak to všechno probíhá od setřesání až po naplnění hotové 100% višňové šťávy.

Konečně jsme měli možnost vidět, jak probíhá mechanizované sklizení višní ze stromů a celou záležitost zdokumentovat. Překvapilo mě množství lidí, kterých je při práci potřeba. Dva traktory, jeden s dopravnikem a se "setřesací rukou" a druhý pro shromáždění a odvoz višní. První traktor obsluhuje celkem 7 lidí a druhý 2. Myslím ale, že nejlepší bude se rovnou mrknout na 2 minutové video.

Jakmile jsou višně dopraveny v bednách do výroby, přichází na řadu zařízení jménem pasírka, která zajistí oddělení pecek a hrubé vlákniny, která nelze na šťávu použít. Z pasírky šťáva potrubím putuje rovnou k pasteraci a následnému aseptickému plniči, který zařídí naplnění šťávy do pytlů umístěných v barelech.

Už k pasteraci přichází z pasírky šťáva na teplotě cca 80 °C, čili ji paster jenom zlehka a krátce "doohřeje" při teplotě cca 95 °C. Samotné aseptické plnění probíhá tak, že obsluha nasadí na plnící ventil vršek v barelu umístěného sterilního pytle, který pojme 200 kg šťávy. Aktuální váhu ukazuje měřák umístěný na paleťáku, který slouzí jako dopravník prázdných a plných sudů.

Tímto procesem je hotový "základ" pro výrobu výborného višňového nektaru Viko Višeň. 100% višňová šťáva se jednoduše zředí vodou a přidají se cukry. A nebo může být použita pro výrobu višňového koncentrátu odpařením vody na odparce. 100% šťáva nebo koncentrát se pak uskladní a používají se během roku k výrobě nektaru, připadně mohou být prodány jinému potravinářskému podniku.

Štítky:

Exkurze, Hodnocení, Nesycené, Pasterace, Přírodní aroma

KOMENTÁŘE

Nejsou žádné komentáře

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Položky označené hvězdičkou jsou povinné. Webová adresa musí být ve tvaru www.vaseadresa.cz. Email nebude veřejně publikován. K zobrazení avataru je využívána služba gravatar.com


grinLOLcheesesmilewinksmirkrolleyesconfusedsurprisedbig surprise
tongue laughtongue rolleyetongue winkraspberryblank starelong faceohhgrrrgulpoh oh
downerred facesickshut eyehmmmmadangryzipperkissshock
cool smilecool smirkcool grincool hmmcool madcool cheesevampiresnakeexcaimquestion