Šťáva neboli džus

Jelikož už víte, co jsou a jak se dělí nealko nápoje, je na čase rozebrat kategorii nápojů jménem Šťávy. Šťáva není to co si koupíte v obchodě a doma ředíte vodou. To čemu mnoho lidí řiká šťáva, je vlastně sirup.

Šťáva neboli džus

Nápoj označený jako šťáva (nebo také džus) má vždy 100% ovocný nebo zeleninový podíl. Můžete tak pořídit 100% ovocnou nebo 100% zeleninovou šťávu, nebo také 100% mix ovoce a zeleniny. Šťávy se vyrábí nejčastěji rekonstrukcí z koncentrátu, ty dražší na trhu přímým lisováním. Pro větší přehlednost řadíme na vypito.cz všechny druhy šťáv do kategorie "Šťávy".

Vyhláška dělí šťávy na tři základní skupiny. Nejprve budu citovat vyhlášku a pak přidám ke každému bodu svůj komentář.

1. Ovocná nebo zeleninová šťáva znamená:

zkvasitelný, ale nezkvašený výrobek získaný z přiměřeně zralého a zdravého, čerstvého nebo chlazeného ovoce nebo zeleniny, a to jednoho nebo více druhů, s charakteristickou barvou, vůní a chutí, které jsou typické pro šťávu pocházející z příslušného ovoce nebo zeleniny; aroma, dužnina a buňky ze šťávy, které jsou odděleny v průběhu zpracování, mohou být do téže šťávy vráceny; rajčata se považují za zeleninu.

Někdy tzv. "direkt šťava" nebo "přímo lisovaná šťáva" není nikdy vyrobena rekonstrukcí z koncentrátu. Zustává ve své přírodní formě. Jedná se například o jablečný mošt, 100% šťávu z lisovaných hrušek, brazilský pomeranč od Pfannera či hroznová šťáva od Vinařství Hruška. V poslední době také přibývá 100% direkt zeleninových šťáv. Znáte jistě zeleninové šťávy Refit (Mrkev, Červená řepa). Rozhodně takové produkty patří k těm dražším. Fakticky získáváte to "nejvíc", co je možné z ovoce a zeleniny v podobě nápoje získat a nepřicházíte o "původní" chuť jako v případě výroby šťávy z koncentrátu.

2. Ovocná šťáva z citrusových plodů je:

šťáva získaná z endokarpu jejich vnitřní části; limetková šťáva však může být získávána z celého plodu, použije-li se vhodný výrobní postup, který omezí podíl složek z vnější části plodu na minimum.

Podobně jako v prvním případě i v tomto se jedná o šťávy nevyrobené z koncentrátu. Ovšem jako zdrojová surovina jsou výhradně citrusové plody. Pomerančova, citronová, grepová šťáva vyrobená podobným způsobem jako například jablečná šťáva – běžně nazývaná mošt.

3. Ovocná nebo zeleninová šťáva z koncentrátu:

Šťáva získaná z koncentrované ovocné nebo zeleninové šťávy opětovným doplněním podílu vody, která byla odstraněna při koncentraci šťávy a obnovením aroma pomocí těkavých složek, které byly zachyceny v průběhu koncentrace příslušné ovocné nebo zeleninové šťávy, popřípadě opětovným doplněním ztracené dužniny a buněk zachycených při výrobě ovocné šťávy stejného druhu. Ovocná nebo zeleninová šťáva koncentrátu musí vykazovat přinejmenším rovnocenné organoleptické a analytické vlastnosti odpovídající průměrným hodnotám šťávy získané z téhož druhu ovoce nebo zeleniny jako v bodě 1”.

Většina 100% šťáv na našem trhu se vyrábí právě z koncentrátu. Tyto typy šťáv poznáte jednoduše zmínkou na etiketě "vyrobeno z koncentrátu". Postup výroby probíhá zpravidla tak, že se ovoce nejprve nadrtí, pak vylisuje, stane se z něho "direkt šťáva", ta se zbaví na odparce vody a hustý koncentrát (konzistencí podobný medu) se dodává výrobcům, kteří "rekonstruují" koncentrát zpětným přídavkem vody a vzniká 100% šťáva vyrobená z koncentrátu.

Je potřeba zdůraznit, že ve všech třech zmíněných typech šťáv lze pro výrobu použít jen takové ovoce, které je pro 100% šťávu vhodné. Pomeranč, ananas, grapefruit, jablko, hruška... Samozřejmě můžete vyrobit například 100% meruňkovou či jahodovou "šťávu" (proces výroby se nazývá pasírování ze kterého vzniká protlak, či pyré), šlo by ale spíš o hustou kaši. Druhý extrém představuje takové ovoce, které by ve své 100% tekuté podobě nebylo možné samotné konzumovat, jelikož by (z důvodu trpkosti či kyselosti) nechutnalo. Mám na mysli třeba černý rybíz nebo višeň. Zmíněné dva extrémy spojuje finanční problém. Výroba meruňkové nebo višňové 100% šťávy je poněkud drahá, zákazníků by se našlo velmi málo. Všechny tyto problémy mají své řešení a to se jmenuje nektar.

Vyhláška ještě definuje sušenou ovocnou zeleninovou šťávu a koncentrovanou ovocnou zeleninovou šťávu. Ty ale řešit zatím nebudeme. Také specifikuje jak může být šťáva slazena a jaké látky mohou nebo nemohou být přidávány. Zpravidla ale výrobci dodávají své 100% šťávy s minimem nebo žádným podílem přidatných látek.