Grante šťáva z jablek a fejchoe

Dne 29. března 2019, 15:48

Grante šťáva z jablek a fejchoe
 • Výrobce:AZNAR CJSC
 • Objem:750 ml
 • Obal:Skleněná láhev
 • Název:Grante šťáva z jablek a fejchoe
 • Příchuť:Jablko, fejchoe
 • Typ nápoje:Šťáva
 • Cena:85 Kč (za 100ml 11.33 Kč)
 • Energetická hodnota:187 kJ (44 kcal) ve 100ml

Ještě jsem ji ani nevzal do ruky a už vidím, že pujde o kvalitní produkt. Na první pohled tomu vše nasvědčuje. Mluvím o lisované šťávě Grante ve skleněné láhvi s víčkem na závit a povedenou etiketou. Ale nás zajímá přece hlavně chuť, ostatně tak jako vždycky.

Oslovili mě kolegové z nápojové branže, konkrétně ze serveru www.100stava.cz s prosbou o recenzi a já nebyl proti. 100% lisovaná šťáva Grante pochází původem z Ázerbájdžánu odkud se dováží do České republiky a potom dále do okolních zemí evropského trhu. Značka Grante nabízí celou řadu zajímavých příchutí nejenom 100% šťáv, ale také nektarů, či olejů. I dnešní ochutnávka je pro mě z celých 40 % zcela nová. Menšinový podíl džusu totiž zastupuje ovoce jménem fejchoy nebo také fejchoa. Jde o subtropický plod původem z Jižní Ameriky a podle internetů má chuť podobnou jahodám nebo ananasu. Marně hledám podobnost chutí jahoda/ananas, ale budiž. Zbylých 60 % podílu šťávy zastupuje jablko. Štáva není vyrobena z koncentrátu, nýbrž přímým lisováním. Ve výrobním závodě prostě vylisují ovoce, pak ho smíchají 40:60, zpasterují a naplní do lahví. Uzavřou, etiketují, zabalí do kartonu a už jede do Evropy. A co ta chuť?

Víčko bylo utaženo natolik, že by ho křehká dívka nezmohla ani omylem. Vlastně jsem ho nezmohl ani já. Poklepání paličkou na maso kolem dokola nakonec zabralo a víčko cvaklo. Příjemná lehká jablečná vůně pozitivně naladí a člověk už se těší, jak bude lisovaná šťáva chutnat. Trpce. Jablko vždy chutná sladko–sladce nebo možná sladko–kysele, ale tahle Grante šťáva chutná kyselo–trpce. Neříkám, že mi to vadí, ale mám z chuti rozporuplný pocit. Kyselost přecházející v trpkost potvrzuje klasický pocit suchého jazyka po polknutí a já si nijak radostně nemlasknu. Někomu to ale může vyhovovat. Když tak znovu usrkávám, celkový dojem z chuti je poněkud prázdný, jakoby ani chuť šťáva neměla. Už se mi podobná věc stala. Nealkoholické nápoje prosté svojí ovocnou chutí, což džusy splňují na 100 %, často chutnají právě takhle.

Už od začátku recenze je vám jasné, že jde o premiový výrobek. Pochopíte to nejenom podle vzhledu, ale i podle informací na etiketě. Chuť samozřejmě patří mezi ty subjektivní vlastnosti, tzn. že celkové hodnocení nechám na vás. Výrobce přesně dodržuje všechny mnou oblíbené zásady. Skleněná lahev, široké víčko na závit, etiketa s jasným zobrazením ovoce tvořící chuť lisované šťávy a to všechno podrženo cenou 85,- za kus (nepříliš oblíbená zásada). Foliová etiketa na skleněné lahvi se nevidí tak často a má to své výhody i nevýhody. Když například koupíte temně zabarvený drink a máte světlé nápisy na etiketě, kontrast máte zaručený. Když ale, jako v případě Grante jablka a fejchoy, nápoj není příliš tmavý, podnadpis na lahvi poněkud zaniká. A tak musíte skleněný obal s průhlednou etiketou trošku nasvítit, abyste si mohli přečíst, co vlastně chtěl výrobce kromě názvu Grante říci. Jde ale detail a celkové hodnocení dnešní přímo lisované šťávy nemůže nijak ohrozit.

Ještě dodatek k popisku zadní etikety. Všimněte si správné práce se znakem "%" v části složení. Když totiž napíšete "100%" znamená to "stoprocentní" štáva z... Když ale napíšete "100 %" už se text přečte jako "sto procent". A tak tedy správně čteme složení: "stoprocentní šťáva z jablek (šedesát procent), stoprocentní šťáva z fejchoy (čtyřícet procent). 60 % a 40 % výrobce myslí množství konkrétní šťávy v lahvi objemu 750 ml. To jenom tak pro přesnost.

Složení: 100% šťáva z jablek (60 %), 100% šťáva z fejchoy (40 %).

HODNOCENÍ

Hodnotíme stejně jako ve škole (Jak hodnotíme).

 • Obal:1
 • Etiketa:2
 • Cena:5
 • Barva:1.5
 • Vůně:1
 • Chuť:3
 • Složení:1

Celkové hodnocení: 2.26

(Seznam dosud testovaných nápojů.)

Štítky:

Cukr, Hodnocení, Kousky ovoce, Nesycené, Pasterace

KOMENTÁŘE

Nejsou žádné komentáře

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Položky označené hvězdičkou jsou povinné. Webová adresa musí být ve tvaru www.vaseadresa.cz. Email nebude veřejně publikován. K zobrazení avataru je využívána služba gravatar.com


grinLOLcheesesmilewinksmirkrolleyesconfusedsurprisedbig surprise
tongue laughtongue rolleyetongue winkraspberryblank starelong faceohhgrrrgulpoh oh
downerred facesickshut eyehmmmmadangryzipperkissshock
cool smilecool smirkcool grincool hmmcool madcool cheesevampiresnakeexcaimquestion