Cyklamát E952

Dne 23. února 2013, 19:54

Cyklamát E952

Cyklamát patří mezi nejpoúžívanější, levná, synteticky vyráběná, nekalorická sladidla. V přírodě se volně nevyskytuje.

Vyrábí se přidáváním hydroxidu sodného nebo hydroxidu vápenatého do látky zvané cyklohexylamin. Pod kódové označení E952 patří kyselina cyklamová a její soli cyklamát sodny nebo cyklamát vápenatý. Vynalezen byl prakticky náhodou při vývoji antipyretik v roce 1937 na Univerzitě Illinois v USA. Donedávna byl v České republice zakázán. To ale změnila nařízení EU a od roku 2002 může být znovu využíván. Ve Velké Británii a USA se používat nesmí.

Jeho hlavní využití je ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu. Pro nás je samozřejmě důležité jeho využívání jako přísada v nealkoholických nápojích. Sladkost nápoji cyklamát dodává 30x až 80x vyšší než sacharóza. Zpravidla jeho sladkost nedoprovází žádná pachuť, ikdyž při vyšších koncentracích chutna hořce. U některých lidí může vyvolat pocit kovové pachuti. Z důvodu možného vzniku hořké chuti se Cyklamát často použivá v kombinaci se sacharinem a smícháním těchto dvou sladidel dochází k vzájemnému potlačení hořké chuti.

Podle dostupných informací by neměla být denní přijatelná dávka tzv. ADI (Acceptable Daily Intake) 7 mg na 1 kg lidské váhy. Pro nás je důležitý údaj přidávání cyklamátu do nelkoholických nápojů a ten je na úrovni 250 mg/l nápoje. Pro zajímavost u jemného a trvanlivého pečiva a cukrářských výrobků určených pro speciální nutriční výživu je nejvyšší povolené množství 1600 mg na 1 kg výrobku. Problém mám s tím, že vyrobci nejsou povinni udávat množství sladidel v nápoji obsažených. Čili budeme muset počkat až budu mít laborku a tam budu vše rozebírat.

Proběhlo mnoho studií na téme škodlivosti cyklamátů. Cyklamáty se v těle částečně přeměnují zpátky na látku cyklohexylamin. Tato látka je spojována s rakovinou vylučovacího ústrojí, což prokázaly testy na krysách. Nejnovější studie ale toto tvrzení vyvrátily. Přesto se nedoporučuje překračovat doporučenou denní dávku sladidla. Můj názor je jednoduchý – nekupujte nápoje obsahující cyklamáty.

Zdroje:
  • 1. FAJKUSOVÁ, Kristýna. Je to sladké a cukr to není. Co je to? Brno, 2010. Bakalářská práce. Masarykova univerzita v Brně, Fakulta lékařská.
  • 2. SZÚ. Prídatné látky (aditiva) v potravinách.
  • 3. Vyhláška č.4,sbírky zákonů č.4/2008
  • 4. Chemické listy
Štítky:

Cyklamáty, Umělá sladidla

KOMENTÁŘE

grvatar
  • Komentář: 1
  • Autor: Tom Magnum | 19.listopadu 2013, 20:14

Sladidla... jedine Stévie. Jakmile je tam Aspartam a podobné, tak to nebrat. Nechápu, jak může být v obchodě pod tímto napsáno : SLAĎTE ZDRAVĚ!!! snake

grvatar
  • Komentář: 2
  • Autor: clivie | 26.března 2015, 11:24

hrozný, ve školní jídelně u nás jede cyklamát i aspartam....chudáci děti

grvatar
  • Komentář: 3
  • Autor: Jiřina | 6.května 2015, 19:31

A sladidlo, které má velkým písmem na obalu STÉVIA
obsahuje stévie tak malé množství, že to ani nestojí za to. Ale výrobce si toto sladidlo může pěkně k vůli stévii zdražit! wink
Je to všecko na nic ! big surprise

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Položky označené hvězdičkou jsou povinné. Webová adresa musí být ve tvaru www.vaseadresa.cz. Email nebude veřejně publikován. K zobrazení avataru je využívána služba gravatar.com


grinLOLcheesesmilewinksmirkrolleyesconfusedsurprisedbig surprise
tongue laughtongue rolleyetongue winkraspberryblank starelong faceohhgrrrgulpoh oh
downerred facesickshut eyehmmmmadangryzipperkissshock
cool smilecool smirkcool grincool hmmcool madcool cheesevampiresnakeexcaimquestion