Štáva z koncentrátu a přímo lisovaná šťáva

Dne 16. září 2014, 11:48

Štáva z koncentrátu a přímo lisovaná šťáva

Rozhodli jsme se znovu trošku zapracovat na objektivitě webu. Všem je asi jasné, že v případě hodnocení čehokoliv, v našem případě nealko nápojů, se nikdy neubráníme subjektivnímu hodnocení. Ikdyž se při psaní článků snažím nebýt nijak zaujatý, každému chutná něco jiného.

Zejména v poslední době, v rámci trendu jíst co nejvíce zdravě a co nejvíce čerstvé potraviny se na trhu objevují tzv. přímo lisované šťávy, nebo také fresh šťávy. To jsou takové, které nejsou vyrobené z koncentrátu. Všichni jistě znáte domácí mošt z jablek. Vydrží jen několik dní že? Trvanlivost představuje ten největší problém pro výrobce. Aby byla šťáva opravdu co nejvíce čerstvá, neměla by totiž procházet ani pasterací. Jenže jak poté zajistit alespon 3 měsíční "čerstvost"? Kofola a Beskyd Fričovice používají tzv. tlakové ošetření. Ostatní zatím stále pasterizují. I tak hádám, že to dva zmínění výrobci nemají jednoduché, jelikož jejich šťávy vydrží tuším 3 týdny.

A tak zatím stále vedou přímo lisované šťávy ošetřené pasterací. Není na ně takový spěch, logistice výrobního podniku se uleví a teoreticky by na nich mohla být vyšší marže. Ruku v ruce s vyššími náklady. Nebudu zde rozebírat výrobu šťáv, o tom někdy příště v sólo článku, nebo můžete mrknout na článek Reportáže z výroby nápojů Viko. Pro nás a náš web to znamená rozdělení kategorie "šťávy" na dvě nové kategorie nazvané "přímo lisované šťávy" a "šťávy z koncentrátu". Změní se tím pádem hlavně známka za cenu a přímo lisované šťávy tak přestanou být znevýhodňovány.

Tímto krokem bychom se rádi posunuli zase o kousek dál a dodali více objektivního pohledu na trh s nealkoholickými nápoji. Chystám se tak přepracovat několik starších článků z kategorie "šťávy", které už na vypito.cz nějakou dobu čtete a mohlo by se nám zajímavě změnit pořadí hodnocení nápojů v části "nápoje". Mimo jiné se divím, že žádný rejpal mi ještě nenapsal, proč nerozlišujeme šťávy na výše popsané kategorie. Tak už to asi nikdo nestihne. Abych nezapomněl, pro ty z vás, kteří chcete vědět více informací, přečtěte si základní článek o šťávách zde.

Štítky:

Dužina, Hodnocení, Kousky ovoce, Nesycené, Pasterace, Pramenitá voda, Přírodní aroma, Vitamín C, Vitamíny

KOMENTÁŘE

Nejsou žádné komentáře

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Položky označené hvězdičkou jsou povinné. Webová adresa musí být ve tvaru www.vaseadresa.cz. Email nebude veřejně publikován. K zobrazení avataru je využívána služba gravatar.com


grinLOLcheesesmilewinksmirkrolleyesconfusedsurprisedbig surprise
tongue laughtongue rolleyetongue winkraspberryblank starelong faceohhgrrrgulpoh oh
downerred facesickshut eyehmmmmadangryzipperkissshock
cool smilecool smirkcool grincool hmmcool madcool cheesevampiresnakeexcaimquestion