Ovocný nápoj

Dne 12. září 2013, 11:19

  • Komentářů: (2)
  • Autor: Johnny
  • Co je to: Ovocný nápoj
Ovocný nápoj

Velká spousta spotřebitelů vůbec nerozeznává džusy resp. šťávy, nektary a ovocné nápoje. V rámci neznalosti problematiky dělení nealko nápojů tak mnozí z nás kupujeme džus (100% podíl ovoce), i když v podstatě kupujeme ovocný nápoj s podílem ovocné složky klidně menší než 10%.Ovocný nápoj definuje vyhláška velice stručně:

"Ochucený nealkoholický nápoj, vyrobený z ovocných nebo zeleninových šťáv nebo jejich koncentrátů a surovin zejména z pitné vody, pramenité vody, přírodní minerální vody, nebo kojenecké vody, ovocné, zeleninové, rostlinné nebo živočišné suroviny, přírodních sladidel, sladidel, medu a dalších látek, a popřípadě sycený oxidem uhličitým."

Pokud se budeme řídit pravidlem, že nektar začíná na hodnotě ovocného podílu 25% a více, vyplyne nám z toho jasný závěr. Všechny nápoje s obsahem ovocného podílu menším než 25% už patří do skupiny "ovocný nápoj". Hranice 25% je společná pro všechny ovocné a zeleninové příchutě. Měli bychom ale rozlišovat příchutě konkrétního nektaru resp. ovocného nápoje. Některé ovoce má totiž vyšší limit ovocného podílu jako např. višen. Višňový nektar začíná na hodnotě min. 35% ovocného podílu, tzn. už 34% ovocný podíl višně v nealkoholickém nápoji rovná se ovocný višnový nápoj. Ani nektar, ani džus. Více v článku o nektarech v tabulce dole.

Z důvodu malého podílu ovocné složky v ovocném nápoji výrobci používají více přidatných látek. Zpravidla potřebují nápoj zahustit, aby vypadal opravdovějí "džusovitě" (zahušťovadla např. xantan), ovonit – musí přece vonět a chutnat jako "pravý džus" (aromata) a osladit zpravidla kombinací cukru a sladidel (acesuflam, sacharin, sukralosa). Vemte si, když si doma smícháte sirup s vodou a vznikne z toho, jak se obvykle řiká šťáva, jde prakticky o ochucenou vodu, nebo také o domácí ovocný nápoj. Pokud pravda vámi koupený sirup obsahuje nějaké ovoce.

Výroba ovocného nápoje probíhá podobně jako u nektarů. Čili voda, ovocná složka, cukr a pak zpravidla podle obsahu ovocného podílu přidavají výrobci konkrétní množství přidatných látek. Neplatí to ale vždy. Mnohdy můžete najít na trhu ovocný nápoj, který se skládá z mixu ovocných příchutí a přidatných látek obsahuje minimum. Jako např. námi testovaný Relax EXOTIKA kokos, nebo Lažanský rubín višeň. Rozhodně největší přeborníci na ovocné nápoje jsou ve společnosti Maspex s jejich břečkou jménem Caprio s vtipnou poznámkou na etiketě "50% grátis".

Štítky:

Aromata, Aspartam, Barviva, Cukr, Cyklamáty, Glukózo-fruktózový sirup, Nesycené, Pasterace, Sorban draselný, Stabilizátory, Umělá sladidla, Vitamíny

KOMENTÁŘE

grvatar
  • Komentář: 1
  • Autor: Jakub | 28.ledna 2015, 22:19

Caprio je opravdu břečka, přeslazená voda s umělými sladidly a minimem ovocného podílu. Lidé jsou hloupí, že takovou sra*ku kupují. Nebo je mate obal, myslí si-koupím velké balení "džusu" za pár kaček. Navíc 50% grátis-no neber to! Ať se děcka mají! Opak je pravdou--de facto nakupují předraženou,přeslazenou a nezdravou vodu (s 4% ovocné šťávy). Uvažujme: daleko výhodnější a zdravější je koupit 100% džus (třeba i z koncentrátu) a naředit jej vodou. Příklad: dnes 28.1.2015, Penny, Caprio 2l za 23 Kč. Tesco má 1l 100% Pfanner džus (je to jablko) za 30 Kč. Koupím Pfanner, naředím vodou 1:1 a mám 2l řekněme nektaru. Pokud naředím ještě trochu, dostávám se na cenu Capria (za l nápoje). A je to jen ovocná šťáva (té je pořád více než v Capriu) a voda.

grvatar
  • Reakce na komentář: 1
  • Autor: Johnny | 30.ledna 2015, 13:48

Ano ano smile Caprio je jasnej důkaz, jak obal prodává. Hezký příklad i s jablečným nektarem, děkuji cool smirk

VLOŽIT KOMENTÁŘ

Položky označené hvězdičkou jsou povinné. Webová adresa musí být ve tvaru www.vaseadresa.cz. Email nebude veřejně publikován. K zobrazení avataru je využívána služba gravatar.com


grinLOLcheesesmilewinksmirkrolleyesconfusedsurprisedbig surprise
tongue laughtongue rolleyetongue winkraspberryblank starelong faceohhgrrrgulpoh oh
downerred facesickshut eyehmmmmadangryzipperkissshock
cool smilecool smirkcool grincool hmmcool madcool cheesevampiresnakeexcaimquestion